Коледните пости смъкват високия холестерол
Постите са полезни за хората, които се борят с високия холестерол. Към тях обаче могат да пристъпят само тези, които са в добро здраве, съветват специалистите по хранене.
„Освен духовно, постът е и физическо пречистване. Той е начин да излъчим от организма разградните продукти на белтъчната обмяна, да коригираме високия холестерол, триглицеридите и да понижим кръвната си захар и защо не да отслабнем 2-3 килограма“, обяснява пред в. „Телеграф“ диетологът проф. Донка Байкова.
Ако не спазваме препоръките на специалистите, със сигурност тези цели няма да се изпълнят.
Ако човек наскоро е боледувал и се намира в период, в който още се възстановява, със сигурност имунната му система няма да издържи на дълъг пост заради липсата на животински белтъчни храни.
Бременните, кърмещите жени, децата и юношите, както и хората в златна възраст не бива да ограничават менюто си.
Желязо
Когато махаме месото от менюто си, ние ограничаваме значително и приема на желязо. В растителните храни също има желязо.
То обаче е усвоимо едва от 5 до 7%. За да го направим около 20-22% усвоимо, трябва задължително да го комбинираме със зеленчуци, богати на витамин С.
За да се възползваме на 50% от желязото в месото след постите, трябва да го комбинираме с чаша фреш от портокал.
Ако сте на пост, хапвайте повече сусамово, ленено семе или ядки в комбинация със зеленчуци, за да си набавите калций.
Витамин В12 се открива в малки количества само в някои зеленчуци. Среща се при част от гъбите и в соята.
Самата християнска традиция повелява по средата на великия пост – 6 декември, когато е Никулден, всички да консумираме риба.
Тя засища организма ни с животинска мазнина и го снабдява с онези жизнено необходими съставки, които липсват в храните от растителен произход.
Човешкият организъм има запаси от тези съставки за 20 дни. Когато ги изчерпаме, ще се запасим с тях чрез рибата.
Комбинации
За да си набавим девет незаменими аминокиселини, които организмът не може да синтезира, а си набавя основно с месото и яйцата, е важно да знаем как да комбинираме храните по време на пост.
За целта се поглезете с ориз с грах, нахут с булгур, леща с просо или с варено жито.
Захранването след постите е от изключително значение.
На Бъдни вечер постните ястия могат да стигнат до 11. Ние ги чакаме и ще преядем. Още в 12 часа ще се нахвърлим върху свинското месо и върху сармичките с кайма.
Захранването трябва да стане постепенно.
Първо трябва да включим млечните продукти, после леките животински храни като птичето месо или рибата и чак след това тежките червени меса.
Например в първия коледен ден на закуска е добре да хапнем млечен продукт, за обяд пилешко, а на вечеря зеленчуци с яйце или риба.
Чак в следващите дни можем да си позволим свинско или по-тежко месо.